وبلاگ تخصصی مهندسی عمران و مدیریت پروژه

این وبلاگ در جهت ارائه بهترین مطالب کاربردی در زمینه مهندسی عمران و مدیریت پروژه رسما از سال 1383 کار خود را شروع کرده است. امید است در جهت پر بار بودن و بهبود حرکت این وبلاگ از ارائه مطالب مرتبط و نیز نظرات سازنده ما را بی نصیب نگذارید.

سیستم های کامپوزیتی با زمینه پلیمری یا FRP
ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۱ فروردین ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: frp ، سیستم های کامپوزیتی ، بهسازی ، نارسایی شکل پذیری

در طی سالهای اخیر عده ای کثیری از شرکت های به اصطلاح مقاوم ساز با ارائه طرح های FRP  در جهت بهبود نارسایی مقاومتی برخی اعضای سازه ای ساختمانهای بتن آرمه و آنهم بصورت موضعی اقدام می نمایند . گذشته از نحوه آنالیز و ارزیابی ساختمانهای مورد بررسی توسط آن شرکتها متاسفانه موارد مشروحه ذیل به اشتباه در سیستم های کامپوزیتی با زمینه پلیمری یا FRP کاربرد دارند :

1)      کلیه تلاش های اعضای اصلی سازه ها در اکثر موارد مطابق با استاندارد 2800 زلزله در محاسبات سیستم بهسازی پیشنهادی (کامپوزیت های با زمینه پلیمری یا FRP) برداشت می شوند و این در حالیست که سازه اصلی ساختمان های  مورد بررسی ، موجود است و ارزیابی لرزه ای باید مطابق با نشریه 360 انجام بگیرد .

2)      فارغ از بند 1 مشاور و یا شرکتهای مقاوم ساز اقدام به بهبود نارسایی مقاومتی ستونها از طریق سیستم FRP می نمایند که اساس استفاده از این سیستم برای بهبود نارسایی شکل پذیری ستونهاست نه نارسایی مقاومتی.

3)      در حال حاظر داده های میدانی دراز مدت ، حداقل در اکثر شهرهای کشورمان در دسترس نیست و هنوز مشکل است تا بتوان از عمر سیستم های مقاوم کننده FRP براورد دقیق (اجرایی) چه به لحاظ عملکردی و چه به لحاظ پیوستگی نمود و بهتر خواهد بود تا حد امکان فارغ از رعایت موارد 1 و 2 بالا از این سیستم های مقاوم کننده فاصله گرفت .

4)      فارغ از رعایت موارد سه گانه بالا ، معادلات طراحی انجام شده توسط مشاور و یا شرکتهای مقاوم ساز روی ابعاد منشوری سازه ها صورت می گیرد که عملکرد این سیستم مقاوم کننده قطعا عملکردی کم اثر خواهد بود . البته سیستم های مقاوم کننده FRP فقط به عنوان تقویت کننده های کششی اعضای سازه ای کارامد هستند و برای اعضای فشاری توصیه نمی شوند.

5)      مطابق با بازرسی های دقیق میدانی و اخذ اطلاعات لازم و مرور تحلیل سازه های مورد بررسی ، مشاهده می شود که در بیشتر پروژه های ساختمانی که در آنها ستونها دارای ضعف مقاومتی هستند (به عنوان مثال دارای مقاومتی در حدود  120لغایت 180کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ) مشاور و یا شرکتهای مقاوم ساز بدون توجه به محدوده کاربرد سیستم مقاوم کننده FRP اقدام به استفاده از آن نموده اند . چراکه سیستم FRP نباید برای کاربری چسبندگی بحرانی هنگامی که بتن دارای مقاومت فشاری کمتر از 170کیلوگرم بر سانتی متر مربع است استفاده شود.