مقاوم سازی دیوارهای غیر سازه ای در برابر زلزله در اجزای غیرسازه ای

 اجزای غیرسازه ای به اجزایی اطلاق می شود که به سازه و ساختمان متصلند و در رسیدن سازه به عملکرد مورد نظر نقشی ندارند ولی اتصالشان به سازه باید بتواند اثرات وارده ناشی از زلزله را پذیرا باشد. یکی از این اجزای غیرسازه ای، دیوار ها می باشند. مقاوم سازی دیوار در برابر زلزله یکی از هدف های همیشگی محققین و پژوهشگران می باشد. وال پست (Wall post) کلافی است که در طولهای مشخص برای یکپارچه عمل نمودن دیوار بکار می رود.وال پست به معنای نگهدارنده دیوار و به 2 صورت وال پست قائم و وال پست افقی می باشد . این وال پست ها سبب درگیری دیوار با اسکلت و در نتیجه استحکام دیوار خواهد شد .وال پست قائم در زمانی که دهانه شما بزرگ باشد از روی تیر طبقه پایین به زیر تیر طبقه بالا در دهانه جوش میشود .

طبق تعریف بند 7-5-3 صفحه 103 آئین نامه 2800 ویرایش چهارم ، حداکثر طول مجاز دیوار غیر سازه ای یا تیغه ای بین دو پشت بند عبارتست از 40 برابر ضخامت دیوار یا تیغه و یا 6 متر هر کدام کمتر باشد. حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه ای و تیغه ها از تراز کف مجاور 3.5 متر می باشد . در شرایط فوق نیازی به اجرای وال پست قائم یا افقی نیست ولی در صورت اضافه شدن دهنه ها یا ارتفاع نیاز به استفاده از وال پست می باشد.لبه قائم تیغه ها نباید آزاد باشد . این لبه ها باید به یک تیغه دیگر یا یک دیوار عمود بر آن ، یا یکی از اجزای سازه یا ستونکی که به همین منظور از فولاد ، بتن آرمه یا چوب تعبیه می شود، با اتصال کافی داشته باشد. ستونک می تواند از یک ناودانی حداقل نمره 6 یا معادل آن از فولاد ،بتن آرمه یا چوب تشکیل شده باشد . اگر طول تیغه پشت بند کمتر از 1.5 متر باشد ، از لبه آن می تواند آزاد باشد.

متاسفانه در زمین لرزه 21 آبان 1396- ازگله، کرمانشاه شاهد خسارت های عمیقی از فقدان این اجزای غیر سازه ای در ساختمانهای بلند مرتبه بودیم و لازم است مهندسین طراح نسبت به ارائه نقشه وال پست ها در نقشه های سازه توجه نمایند و جهت ارائه یک نمونه از این نقشه ها بنده فایل ذیل را جمع آوری و در خدمت شما عزیزان قرار می دهم :

دانلود نقشه های اتوکد وال پست

/ 0 نظر / 219 بازدید